Zakup i wdrożenie terminala komputerowego POS

Komputery typu POS to w większości przypadków wyjątkowo wszechstronne i wydajne urządzenia elektroniczne. Dlatego też współcześnie na ich wdrożenie decydują się właściciele różnych działalności gospodarczych, m.in. sklepów, restauracji, hurtowni czy firm logistycznych. Co jednak decyduje o tym, że konkretny terminal komputerowy sprawdzi się w danym przedsiębiorstwie? Odpowiedź jest prosta – podzespoły, funkcjonalność i parametry fizyczne wdrażanego modelu.

Podzespoły i wydajność firmowego komputera

Terminal typu POS, który jest instalowany w siedzibie firmy, służy zazwyczaj do zarządzania mnóstwem danych oraz pracą innych urządzeń elektronicznych. Komputer ten można też oczywiście wykorzystać do stworzenia stanowiska samoobsługowego. W obydwu przypadkach istotne jest to, jakie podzespoły zastosowano w konkretnym modelu. To właśnie one będą decydowały o wydajności terminala komputerowego. Dlatego przed zamówieniem urządzenia należy najpierw sprawdzić, jakimi parametrami charakteryzuje się jego procesor, dysk twardy czy karta graficzna. Na szybkość pracy komputera wpływa też obecna w nim pamięć RAM – zarówno liczba GB, jak i częstotliwość taktowania. Jednakże, akurat ten parametr terminala POS można często w prosty sposób rozbudować. Wystarczy wtedy np. dołożyć dodatkową pamięć RAM.

Panel dotykowy i inne udogodnienia

Standardowym elementem większości komputerów POS jest panel dotykowy. Obecność tego rozwiązania z pewnością wpływa na wygodę i szybkość codziennej pracy. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że ekrany stosowane w terminalach komputerowych są wykonywane w różnych technologiach. Dlatego jeden panel oferuje reakcję na kilka punktów dotyku (funkcja multi-touch), a drugi zapewnia zwiększoną wytrzymałość na zużycie lub nawet uszkodzenia mechaniczne. Co więcej, niekiedy ważną kwestią okazuje się możliwość wzbogacenia komputera o dodatkowe akcesoria, np. wyświetlacz dla klienta albo czytnik kart magnetycznych. Opcje tego typu pozwalają na lepsze dostosowanie urządzenia do potrzeb firmy.

Konstrukcja terminala typu POS

Jakość wykonania komputera firmowego nie dotyczy wyłącznie designu. Wygląd też jest oczywiście ważny, gdyż wpływa na to, w jaki sposób klienci postrzegają dane przedsiębiorstwo. Istnieją jednak działalności, w przypadku których kluczowa będzie wytrzymałość terminala POS na trudne warunki eksploatacji. Dobrym przykładem są hurtownie, zakłady przemysłowe czy nawet magazyny firmowe. Komputery wdrażane w takich miejscach powinny odznaczać się naprawdę solidną i szczelną konstrukcją. Dzięki temu zapewnią po prostu dłuższą „żywotność”.