Kilka słów o praktycznym wymiarze estetyki technologii sprzedaży

Dziś trochę nietypowo, bo nie o charakterystyce konkretnego modelu czy danej kategorii urządzeń sprzedażowych. Ani też o rozwiązaniach, które wprost kojarzą się z funkcjonalnością. Dziś zajmiemy się wyglądem współczesnych technologii sprzedaży. Czyli aspektem, który wielu przedsiębiorcom może się wydawać zdecydowanie drugorzędny, jeśli nie w ogóle zbędny w rozważaniach dotyczących wyboru tego typu urządzeń. Ale czy rzeczywiście ten temat jest nieistotny? Czy estetyka technologii sprzedaży nie ma żadnego przełożenia na działalność firmy? Przekonajmy się.

Wygląd w naturze ludzkich wyborów

Takie stwierdzenie może brzmieć dość górnolotnie, ale w rzeczywistości – dotyczy kwestii bardzo przyziemnej, która „tu i teraz” jest nam tak naprawdę bliska i dość powszechna. Chodzi mianowicie o rolę estetyki w przypadku wyboru różnych produktów. Mogłoby się zdawać, że jeśli chodzi o technologie użytkowe – w zasadzie każdego typu – ich wygląd praktycznie nie ma znaczenia. Wychodząc z racjonalnego punktu widzenia, faktycznie tak jest i wydaje się to naturalne. Jak sama nazwa wskazuje, chodzi o użytkowanie technologii, zatem najważniejsza jest ich funkcjonalność, praktyczność, szerokość zastosowań czy wygoda obsługi. Rzecz w tym jednak, że nawet, jeśli nie chcielibyśmy wprost tego przyznać, statystycznie ludzkie zachowania i wybory nie potwierdzają tej prawdy.

Faktem jest bowiem, że człowiek lubi otaczać się obrazami, zjawiskami, rzeczami, które budzą u niego pozytywne wrażenia estetyczne. I ma to swoje odbicie praktycznie w każdej dziedzinie – także technologii użytkowych, których pozornie kwestia estetyki nie dotyczy. Pozornie, gdyż producenci różnych urządzeń od dawna dokładają starań, aby różnego typu urządzenia (smartfony, telewizory, laptopy, samochody, lodówki – przykłady można mnożyć i mnożyć) charakteryzowały się atrakcyjnym designem. Czy to kreowanie produktu? Poniekąd tak. Ale w dużej mierze również oczekiwania samych konsumentów, którzy z dwóch podobnych urządzeń wybiorą to „ładniejsze” albo wręcz w pewnych sytuacjach przełożą atrakcyjność wizualną nad konkretne rozwiązania konstrukcyjne czy użytkowe. W dzisiejszych czasach technologie nie tylko służą, ale i wyglądają. Cieszą oko (nasze oraz innych), komponują się z wystrojem danej przestrzeni, w praktyczny sposób realizują zadania jednak dekoratorskie. Co z tego wszystkiego wynika? W zasadzie dwie kwestie. Pierwsza to taka, że w przypadku urządzeń różnego typu wygląd nadal ma często w jakimś stopniu znaczenie. Druga – że to samo dotyczy urządzeń rejestrujących sprzedaż.

Po co kasom i drukarkom fiskalnym atrakcyjny wygląd?

Można by założyć, że odgrywa on taką samą rolę w przypadku urządzeń fiskalnych, jak i w innych sytuacjach: wolimy korzystać z technologii sprzedaży, które przypadają nam do gustu również pod względem estetyki. Ale czy to wystarcza, by mówić szerzej o tym w kontekście rozwiązań dla działalności handlowo-usługowych? Nie za bardzo. Co innego jednak, gdy wspomnimy raz jeszcze o „praktycznej realizacji zadań dekoratorskich”. I zdamy sobie sprawę, że design kas i drukarek fiskalnych ma wymiar nie tylko estetyczny, ale również praktyczny.

Korzystny wygląd urządzenia generalnie wzbudza pozytywne odczucia. I generalnie – u wszystkich. W tym konkretnym przypadku mówimy więc nie o samych przedsiębiorcach, ale również ich klientach. Zatem nowoczesny, interesujący, niebanalny, a zarazem zadbany, dopracowany w najmniejszych detalach design urządzenia fiskalnego może wysyłać różne komunikaty. O czym? O prestiżu firmy, o wysokiej jakości świadczonych usług bądź oferowanych produktów, o szacunku do klienta i możliwości zaproponowania mu różnych, ciekawych opcji. Co więcej, oryginalny, zapadający w pamięć wygląd kas i drukarek rejestrujących – albo spójny z wystrojem wnętrza przedsiębiorstwa bądź związany z barwami logotypu – dodatkowo utrwala w świadomości klienta „obecność marki”. A to sprzyja budowaniu relacji z konsumentem, zatrzymaniu go przy sobie. Jednym słowem, design technologii sprzedaży, oddziałując na stronę emocjonalną, spełnia też funkcję narzędzia reklamowego, marketingowego. A w dzisiejszych czasach liczą się bardzo różne rozwiązania, które pozwolą na tym polu wygrać z konkurencją, nawet (czy zwłaszcza) te mniej oczywiste. Wiedzą o tym producenci urządzeń rejestrujących, tworzących modele coraz ciekawsze wizualnie – wiedzą o tym również użytkownicy tych modeli. Dlatego pytanie postawione wyżej nie jest do końca precyzyjne. Warto przemyśleć nie to, po co kasom i drukarkom fiskalnym atrakcyjny wygląd, a zastanowić się, po co ich atrakcyjny wygląd nam. Jakie może znaleźć zastosowanie i przynieść korzyści.