Ciekawe rozwiązania w skanerach kodów kreskowych
Jak sama nazwa wskazuje, skanery kodów kreskowych służą przede wszystkim do odczytywania danych. W dzisiejszych urządzeniach auto id znajdziemy jednak wiele rozwiązań, które usprawniają m.in. pozyskiwanie informacji. Ponadto, współczesne czytniki charakteryzują się przyjaznymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi. Dlatego też spełniają one oczekiwania różnorodnych działalności gospodarczych.
Różne tryby pozyskiwania danych
Na rynku technologii auto id możemy się spotkać z różnymi kategoriami skanerów kodów kreskowych. Zazwyczaj takie urządzenia są dzielone na modele ręczne oraz prezentacyjne. Jak łatwo zgadnąć, w pierwszy przypadku czytnik pozyskuje dane w trybie manualnym, a użytkownik musi wtedy wciskać przycisk wyzwalający. Natomiast skanery prezentacyjne zapewniają automatycznie identyfikowanie kodów kreskowych – po przystawieniu takiego obiektu do modułu skanującego. Często oczywiście mamy do czynienia z sytuacją, w której jedno urządzenie oferuje 2 różne tryby pracy. Takie rozwiązanie jest dostępne w przypadku skanerów ręcznych, dostępnych w zestawie z podstawką.
Osobną kwestią jest to, że dzisiejsze czytniki mogą obsługiwać różnego rodzaju kody kreskowe. To zresztą kolejne kryterium, zgodnie z którym producenci i dystrybutorzy dzielą takie urządzenia na konkretne kategorie. Na rynku są bowiem dostępne modele obsługujące zarówno kody 1D, jak i 1D oraz 2D. Co więcej, niektóre czytniki mogą pozyskiwać dane z różnorodnych powierzchni – nie tylko z papierowych dokumentów czy opakowań produktów, ale także z ekranów innych urządzeń elektronicznych, np. smartfonów.
Parametry konstrukcyjne czytników
Stworzenie stanowiska pracy w firmie praktycznie zawsze wiąże się z odpowiednim zaaranżowanie przestrzeni i rozlokowaniem różnych urządzeń elektronicznych. Na szczęście współczesne skanery kodów kreskowych sprzyjają elastycznym rozwiązaniom. Duża w tym zasługa konstrukcji omawianych urządzeń. Większość czytników to po prostu kompaktowe modele, które nie zajmują dużo przestrzeni w miejscu pracy. Ponadto, w ofertach dystrybutorów znajdziemy przecież skanery działające w zabudowie. Takie modele sprawdzają się np. na stanowiskach kasowych w sklepach. Wtedy czytnik zostaje wmontowany w ladę lub blat, dzięki czemu w ogóle nie zajmuje cennego miejsca.
Praca przewodowa lub bezprzewodowa
Przy okazji omawiania czytników kodów warto też zaznaczyć, że w sprzedaży znajdziemy zarówno modele przewodowe, jak i przewodowe. Jest to więc kolejne rozwiązanie w dzisiejszych skanerach, które można dostosować do oczekiwań konkretnego przedsiębiorstwa. Czytniki przewodowe obsługują często różnorodne porty komunikacyjne. Niekiedy mamy nawet do czynienia z tzw. multi-interfejsem. Wtedy jeden model zapewnia wybór odpowiedniego złącza do współpracy z innym urządzeniem, np. komputerem lub kasą fiskalną. Z kolei w skanerach bezprzewodowych spotkamy najczęściej moduły Bluetooth. Ich parametry również są zróżnicowane. Podczas gdy jeden czytnik bezprzewodowy może działać w odległości do kilkunastu metrów od bazy komunikacyjnej, drugi zagwarantuje nawet 100-metrowy zasięg.
chyba najbardziej się rzuca w oczy rozwiązanie Green Spot albo kolorowe diody, jak w Heronie Datalogica