Dostępne na rynku wagi elektroniczne – jakie są, co oferują?

Mnogość rozwiązań na rynku technologii sprzedaży dotyczy nie tylko kas i drukarek fiskalnych. Zasada ta funkcjonuje w każdej grupie urządzeń, również zaliczanych do peryferyjnych. Doskonałym tego przykładem są współczesne wagi elektroniczne, w tak wielu aspektach odmienne. Te różnice mogą zaś w istotnym stopniu zadecydować o skuteczności wspomnianych technologii w danym przedsiębiorstwie handlowym bądź usługowym.

Zadania sprzedażowe warte (u)wagi

Wielu osobom może się wydawać, że waga elektroniczna to proste urządzenie o wąskim zastosowaniu, które w większości przypadków okaże się bezużyteczne. Oczywiście z wyjątkiem takich sklepów spożywczych, gdzie tego typu urządzenie często jest niezbędne do pracy z konkretnym asortymentem i sprawnej obsługi klientów. W rzeczywistości jednak wagi elektroniczne – choć ich zasadniczą funkcjonalnością jest pomiar masy towarów – znajdują zastosowanie w licznych przedsiębiorstwach, zarówno handlowych, jak i usługowych czy innych. Wspomniane urządzenia peryferyjne wykorzystywane są nie tylko w mniejszych i średnich sklepach z artykułami spożywczymi, ale również w wielkopowierzchniowych hipermarketach, placówkach pocztowych lub medycznych, zakładach jubilerskich, lokalach gastronomicznych, magazynach bądź hurtowniach. Takich przykładów z pewnością jest więcej. A ponadto, są one różne, przez co wymagają też odmiennych rozwiązań technologicznych. Dlatego obecnie znajdziemy szeroki wybór wag elektronicznych, różniących się pod względem budowy, obsługi czy dostępnych funkcji. Dzięki temu poszczególne modele mogą precyzyjnie odpowiedzieć na oczekiwania danego biznesu.

Jakie różnice występują pomiędzy wagami elektronicznymi?

Jakie elementy potrafią być odmienne w poszczególnych modelach wag elektronicznych? Różnice te widać już w samej konstrukcji urządzeń. Istnieją wagi podwieszane, wolnostojące albo przeznaczone do zabudowy, jakie nieraz stosuje się na stanowiskach kasowych w supermarketach. Charakteryzują się różnymi zakresami pomiaru masy, wpływającymi na to, jak ciężkie towary mogą być obsługiwane przez te technologie. Przykładowo, w zakładzie jubilerskim nierzadko stosuje się szalki ważące o dość skromnych rozmiarach. Tymczasem w placówkach pocztowych bądź magazynach potrzebne stają się urządzenia wykorzystywane do ważenia znacznie większych gabarytów. Poszczególne modele mogą mieć wyświetlacz zintegrowany z obudową albo umieszczony na wysięgniku. Ponadto, nierzadko są wyposażone w klawiaturę, a te bardziej zaawansowane – nawet w panel sterowania mający postać ekranu dotykowego. Istnieją też specjalne rozwiązania, takie jak wagi etykietujące. Znajdują się one najczęściej w punktach handlowych o dużej powierzchni, na stanowiskach samoobsługowych. Umożliwiają one klientom samodzielny pomiar masy wybranych produktów i wystawienie etykiety z niezbędnymi danymi oraz kodem kreskowym, odczytywanym przez kasjera przy stanowisku sprzedaży. Jak widać, możliwości technologicznych jest naprawdę dużo, a ich właściwy wybór zależy od oczekiwań użytkownika i wymagań wynikających z charakteru działalności.