Co wiesz o takiej… drukarce etykiet?

Jeśli chodzi o technologie sprzedaży, to wśród należących do nich urządzeń peryferyjnych z pewnością najpopularniejsze są takie, jak wagi elektroniczne, czytniki kodów kreskowych, terminale płatnicze, ekrany dotykowe czy nawet… szuflady na pieniądze. Tymczasem istnieją też inne rozwiązania – specjalistyczne, stworzone do realizacji szczególnych zadań i wywiązujące się z nich znakomicie. Bywa, że to one okazują się kluczowe dla pracy w danym przedsiębiorstwie. Dziś o jednym z takich ciekawych przykładów, czyli – drukarce etykiet.

Natura drukarek etykiet, czyli pozory nieraz mylą

Choć mówimy o technologii przeznaczonej po prostu do wystawiania określonych etykiet, to jednak charakter tego typu urządzeń może zostać mylnie odebrany. Dlaczego? Ponieważ o ile rola takiego rozwiązania jest dość sprecyzowana, o tyle cieszy się ono dość szerokim zastosowaniem. Drukarki etykiet wykorzystywane są w rozmaitych branżach i rodzajach działalności. Sprawdzają się zarówno podczas pracy biurowej, jak i przemysłowej. Z czego to wynika? Z dwóch prostych powodów. Po pierwsze, funkcjonalności oferowane przez te urządzenia okazują się istotne w różnych sytuacjach biznesowych. Po drugie zaś, patrząc na rynek technologii sprzedaży, szybko zauważymy, że współcześnie mamy do czynienia nie z jednym standardem drukarki etykiet, ale z licznymi jej wariantami. Dzięki temu przedsiębiorcy mają szansę na jeszcze dokładniejsze dopasowanie takich rozwiązań do oczekiwań prowadzonych przez nich firm.

Cechy charakterystyczne drukarki etykiet

Urządzenia, o których mówimy, służą konfiguracji i wystawianiu etykiet, wykorzystywanych do różnych celów w działalnościach handlowo-usługowych. Ale tak, jak już wspomnieliśmy, poszczególne modele potrafią się zauważalnie różnić. Pod jakimi względami? Przede wszystkim, opisywane drukarki mogą wystawiać etykiety o różnej rozdzielczości. Częste wartości tych parametrów to np. 203 czy 300 dpi. Jeśli zdecydujemy się na tego typu urządzenie, powinniśmy wziąć też pod uwagę m.in. szybkość wydruku, rodzaj wykorzystywanych materiałów eksploatacyjnych, możliwości zastosowanych podzespołów (np. ilość pamięci Flash czy RAM bądź moc obliczeniową procesora), a także standardy komunikacyjne, czyli wbudowane interfejsy (USB, RS-232 lub Ethernet). Pamiętajmy, że drukarka etykiet pozostaje technologią peryferyjną, użytkowaną dodatkowo, jako element systemu sprzedaży. Musi więc płynnie współpracować z pozostałymi urządzeniami. Czasem w tym celu wybiera się połączenia bezprzewodowe. Istnieją modele takich drukarek, które oferują również wyposażenie w moduł Bluetooth. Osobną kwestia jest wielkość drukarki etykiet. Wiadomo, że jeśli nie potrzebujemy najszybszego, najwydajniejszego na świecie modelu, za to pracujemy w przestrzeni biurowej (lub po prostu takiej, której przestrzeń jest dość ograniczona), wybierzemy rozwiązanie o kompaktowych wymiarach – niezajmujące dużo miejsca, w razie czego łatwe do przeniesienia, a nawet i eleganckie, wkomponowujące się w wystrój wnętrza.

 

Co ma na celu powyższy opis? Przede wszystkim uświadomienie, że technologia, jaką jest drukarka etykiet, potrafi okazać bardziej praktyczna, funkcjonalna i ciekawa, niż z początku mogłaby się wydawać. Może ktoś z Was zdecyduje się na takie rozwiązanie w swoim systemie sprzedaży?