Terminal płatniczy – jedno z najbardziej pożądanych urządzeń sprzedażowych

Wśród wielu polskich przedsiębiorców nie od dziś wiadomo, że same kasy czy drukarki fiskalne nie zawsze są w stanie zapewnić pełnię komfortu i efektywności pracy. Dlatego w takich przypadkach – w zależności od rodzaju biznesu i jego konkretnych potrzeb – stosuje się różnego typu urządzenia peryferyjne. Istnieją jednak technologie o dość uniwersalnych charakterze, odpowiadające na oczekiwania przeważającej liczby działalności handlowych. Tak jest chociażby z… terminalami płatniczymi!

A co ciekawe, terminal płatniczy nie jest jeszcze ostateczną odpowiedzią na pytanie: inwestować w to rozwiązanie, czy nie inwestować? Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku innych grup urządzeń peryferyjnych, tu również znajdziemy odmienne modele i związane z nimi możliwości. Dzięki temu przedsiębiorcy mają szansę uzyskać technologię, która jeszcze dokładniej współgra z wymaganiami danej branży czy działalności. Sprawdźmy zatem, dlaczego „w ogóle” i czym „w szczególe” warto się zainteresować, jeśli chodzi o terminale do płacenia kartą.

Terminal płatniczy – praktyczne rozwiązanie dla większości firm

Choć może w kwestii opisywanych terminali nie da się jeszcze mówić o „generalnym standardzie”, to jednak nazwanie tego „panującym trendem” nie będzie nadużyciem. Technologie te spotyka się po prostu coraz częściej w coraz większej liczbie różnych przedsiębiorstw: handlowych, usługowych, gastronomicznych, przewozowych oraz innych. Dzieje się tak ponieważ wspomniany terminal to rozwiązanie o dość uniwersalnym zastosowaniu: chodzi w końcu o formę płatności, czyli aspekt, który dotyczy wszystkich omawianych przez nas działalności. Ale to nie wszystko! Urządzenie posiada kilka kluczowych i naprawdę atrakcyjnych cech. Po pierwsze, pozwala nabywcy uiścić należność bez konieczności posiadania fizycznej gotówki – co w czasach rosnącego znaczenia kart kredytowych i debetowych, elektronicznych kont i płatności oraz nierzadkiego „braku drobnych” jest bardzo dużym udogodnieniem dla konsumenta. Po drugie, technologia ta jest naprawdę prosta w użyciu, zarówno dla przedsiębiorcy, jak i jego klientów. Po trzecie, cała procedura znacznie przyspiesza przebieg transakcji, a na dodatek po czwarte – pozostaje bezpieczna. Tak więc łatwość obsługi, bezpieczeństwo podczas dokonywania płatności, sprawne działanie i to podstawowe atuty terminali.

Różne terminale płatnicze, różne funkcjonalności

Jednak wspomniane atuty, choć podstawowe, nie należą do jedynych. Wbrew pozorom, terminale płatnicze oferują więcej możliwości, niż by się wydawało. Tym bardziej, że – tak jak już wspomnieliśmy – na współczesnym rynku technologii sprzedaży obecne są różne modele, reprezentujące tę grupę urządzeń. Na ich przykładzie można właśnie wskazać ciekawe rozwiązania, jakimi te dysponują. Warto tu wspomnieć m.in. o terminalach płatniczych PayTel. Pozwalają one na wybór interesujących nas opcji, np. interfejsu (chociażby typu Ethernet czy GPRS) czy też funkcji (takie jak doładowania VoIP lub GSM, płatność kartą czy uregulowanie rachunków za wodę, gaz bądź prąd). Należy też powiedzieć, że urządzenia to charakteryzują się małą, lekką i poręczną konstrukcją, prostą instalacją materiałów eksploatacyjnych czy sprawnym wydrukiem. Dobrym przykładem jest też terminal płatniczy SumUp Air – eleganckie, bardzo małe urządzenie, z technologią NFC (płatności zbliżeniowe), ekranem dotykowym i rozwiązaniem umożliwiającym wymianę danych w standardzie Bluetooth 4.0. Dodatkowo, współgra z innymi technologiami, jak tablet czy smartfon, w oparciu o system Android lub iOS. W przypadku tego modelu na uwagę zasługuje też zastosowanie wydajnego akumulatora, a także kwestia nieco inna, jednak równie ważna, czyli korzystne warunki umowy. Krótko mówiąc, warto zainteresować się terminalami płatniczymi. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że tego rodzaju urządzenie sprzedażowe sprawdzi się także w naszym przedsiębiorstwie, co będzie miało przełożenie zarówno na komfort pracy, jak i zadowolenie klientów.